ZÁMEK DOUDLEBY
panské sídlo Bubnů z Litic
  

Monitoring netopýrů ve sklepích zámku

Monitoring netopýrů ve sklepích zámku

Dobrou zprávu přineslo zimní bádání zoologů z Východočeského muzea v Pardubicích. Kromě netopýrů, kteří u nás stabilně přebývají přes léto (na půdě), máme nové "nájemníky" i ve sklepě. Jedná se celkem o 18 vzácných vrápenců malých.Citujeme s potěšením závěrečnou zprávu únorového monitoringu:


Zimování netopýrů ve sklepích doudlebského zámku

Netopýři mají oproti nám, lidem, jednu obrovskou výhodu: když se na podzim ochladí, zalezou si do podzemního úkrytu a několik měsíců prospí. Snad i proto se dožívají - na svou velikost úctyhodného - věku 40 let.

Prastaré sklepení zámku v Doudlebách nad Orlicí je pro netopýry neodolatelným zimním úkrytem: stálá teplota okolo 9-10 °C, dostatečná vlhkost, velké (a přitom zamřížované) vletové otvory a hlavně klid na zimní spánek. Proto nepřekvapí, že se do podzemních sklepních chodeb na zimu nastěhovala menší kolonie vrápenců malých (Rhinolophus hipposideros).

Tito naši malí netopýři patří k teplomilným druhům a údolí Orlice jim proto maximálně vyhovuje. V České republice jsou rozšířeni pouze v nížinách a v teplejších pahorkatinách, přičemž početnější jsou na Moravě. Naše i evropská legislativa je přísně chrání, jsou zařazeni do kategorie „kriticky ohrožení“ - což už samo napovídá, že nejsou právě běžní.

Zámek Doudleby n. O. je dlouhodobě znám jako lokalita mateřské kolonie netopýrů velkých, kteří na půdě zámku přes léto rodí a vychovávají svá mláďata. Že je však zámek netopýry obýván i přes zimu se až do letošního února nevědělo. Teprve výprava pardubických zoologů objevila ve sklepích zámku celkem 18 vrápenců malých. Toto zjištění pomůže doplnit mozaiku poznání výskytu i způsobu života těchto našich létajících savců.

Vladimír Lemberk

Autor je bývalý pedagog, nyní působí jako zapálený zoolog, popularizátor ochrany přírody, nadšený fotograf, všímavý cestovatel a publicista. Doporučujeme k návštěvě jeho web www.stopy.cz.

Fotogalerie

001002003004005

Sezóna 2019

Otevírací doba

Duben, květen: So–Ne: 10:00–17:00
Červen, červenec, srpen: Út–Ne: 9:00–17:00
Září: Út–Ne: 10:00–17:00
Říjen: So–Ne: 10:00–16:00

Poslední prohlídka: hodinu před koncem

Vstupné zámek
Dospělí: 120 Kč
Děti (od 6 let), studenti, senioři:: 90 Kč
Rodinné vstupné: 330 Kč
Skupinová sleva: sleva 20 Kč / os.
(nad 10 osob, pouze objednané skupiny)
Parkování zdarma (i pro autobusy)
Telefon: +420 494383420, +420 777888083
Email:

Objekt je elektronicky zajištěn, střežen kamerami a napojen na systém Policie ČR

Co je nového?

Farmářské a řemeslné trhy
Farmářské a řemeslné trhy

Řízná hudba, historický šerm i tradiční řemesla, to vše nabídnou srpnové farmářské zámecké trhy v neděli 18. 8. od 9:00 hod.

Více »
Jiří Černý o Haně Hegerové
Jiří Černý o Haně Hegerové

Hudební publicista, redaktor a muž širokého rozhledu i vkusu představí tentokrát vzácnou osobnost: zpěvačku Hanu Hegerovou. Stane se tak ve čtvrtek 5. 9. od 18:00 hod.

Více »
Monica Bubna Litic hostem Radiožurnálu
Monica Bubna Litic hostem Radiožurnálu

Paní Monica Bubna Litic, dcera paní Eleonory, byla hostem Lucie Výborné. Rozhovor si můžete poslechnout ze záznamu (a dokonce se na něj i podívat!).

Více »

Copyright © 2007 – 2019 | web 2142.net | odkazy