ZÁMEK DOUDLEBY
panské sídlo Bubnů z Litic
  

Monitoring netopýrů ve sklepích zámku

Monitoring netopýrů ve sklepích zámku

Dobrou zprávu přineslo zimní bádání zoologů z Východočeského muzea v Pardubicích. Kromě netopýrů, kteří u nás stabilně přebývají přes léto (na půdě), máme nové "nájemníky" i ve sklepě. Jedná se celkem o 18 vzácných vrápenců malých.Citujeme s potěšením závěrečnou zprávu únorového monitoringu:


Zimování netopýrů ve sklepích doudlebského zámku

Netopýři mají oproti nám, lidem, jednu obrovskou výhodu: když se na podzim ochladí, zalezou si do podzemního úkrytu a několik měsíců prospí. Snad i proto se dožívají - na svou velikost úctyhodného - věku 40 let.

Prastaré sklepení zámku v Doudlebách nad Orlicí je pro netopýry neodolatelným zimním úkrytem: stálá teplota okolo 9-10 °C, dostatečná vlhkost, velké (a přitom zamřížované) vletové otvory a hlavně klid na zimní spánek. Proto nepřekvapí, že se do podzemních sklepních chodeb na zimu nastěhovala menší kolonie vrápenců malých (Rhinolophus hipposideros).

Tito naši malí netopýři patří k teplomilným druhům a údolí Orlice jim proto maximálně vyhovuje. V České republice jsou rozšířeni pouze v nížinách a v teplejších pahorkatinách, přičemž početnější jsou na Moravě. Naše i evropská legislativa je přísně chrání, jsou zařazeni do kategorie „kriticky ohrožení“ - což už samo napovídá, že nejsou právě běžní.

Zámek Doudleby n. O. je dlouhodobě znám jako lokalita mateřské kolonie netopýrů velkých, kteří na půdě zámku přes léto rodí a vychovávají svá mláďata. Že je však zámek netopýry obýván i přes zimu se až do letošního února nevědělo. Teprve výprava pardubických zoologů objevila ve sklepích zámku celkem 18 vrápenců malých. Toto zjištění pomůže doplnit mozaiku poznání výskytu i způsobu života těchto našich létajících savců.

Vladimír Lemberk

Autor je bývalý pedagog, nyní působí jako zapálený zoolog, popularizátor ochrany přírody, nadšený fotograf, všímavý cestovatel a publicista. Doporučujeme k návštěvě jeho web www.stopy.cz.

Fotogalerie

001002003004005

Sezóna 2019

Otevírací doba

Duben, květen: So–Ne: 10:00–17:00
Červen, červenec, srpen: Út–Ne: 9:00–17:00
Září: Út–Ne: 10:00–17:00
Říjen: So–Ne: 10:00–16:00

Poslední prohlídka: hodinu před koncem

Vstupné zámek
Dospělí: 120 Kč
Děti (od 6 let), studenti, senioři:: 90 Kč
Rodinné vstupné: 330 Kč
Skupinová sleva: sleva 20 Kč / os.
(nad 10 osob, pouze objednané skupiny)
Parkování zdarma (i pro autobusy)
Telefon: +420 494383420, +420 777888083
Email:

Objekt je elektronicky zajištěn, střežen kamerami a napojen na systém Policie ČR

Co je nového?

Kurz zlepšování zraku a zrakové hygieny (ZRUŠENO)
Kurz zlepšování zraku a zrakové hygieny (ZRUŠENO)

Eva Krausová je certifikovanou lektorkou zlepšování zraku přirozenou cestou. Zveme na její jednodenní kurz. AKTUALIZACE: OMLOUVÁME SE, AKCE JE ZRUŠENA.

Více »
Hrubý, Ballard, Kučera: společné světy LIVE
Hrubý, Ballard, Kučera: společné světy LIVE

Tři legendy, tří země, tři nástroje. To je nadstylový koncert Jana Hrubého s Jessie Ballardem a Joe Kučerou. Z turné vznikne i CD, předtím je přivitáme v zámecké sýpce. Pište si: 19. 5. v 19:00!

Více »
Trabanty míří do Doudleb!
Trabanty míří do Doudleb!

Cestovatelská přednáška Dana Přibáně s názvem "Velká cesta domů" slibuje poutavé vyprávění o napínavém návratu z Indie do Prahy (kolem světa). Těšíme se v úterý 21. 5. od 20:00 hod. Pozor, vstupenky mizí rychle!

Více »

Copyright © 2007 – 2019 | web 2142.net | odkazy