ZÁMEK DOUDLEBY
panské sídlo Bubnů z Litic
  

Netopýrům se na zámku líbí

Netopýrům se na zámku líbí

Každý správný zámek má mít na půdě netopýry. Doudleby nejsou výjimkou, ba právě naopak. Již po dlouhá léta obývá zámeckou půdu kolonie netopýrů velkých (Myotis myotis, viz foto), což je náš největší netopýří druh. Rozpětí jeho křídel dosahuje až 40 centimetrů. Jeho četnost tu není velká, v letošním roce bylo napočítáno 60 exemplářů, a bohužel se jedná o druh kriticky ohrožený. Proto má každý zjištěný výskyt velký význam.

V doudlebském zámku žijí pouze samice, které v úkrytu půdy rodí v červnu mláďata – každá samice přivede na svět jediné mládě. To nejprve kojí mateřským mlékem a později (v srpnu) jej učí létat a lovit hmyz. Samci žijí po celý život samotářsky a mateřství se prakticky neúčastní.

Z okolních zámků žijí netopýři ještě v Opočně, Kostelci nad Orlicí a v Černíkovicích. Jejich pravidelný monitoring zajišťují členové České společnosti pro ochranu netopýrů. A proč bychom měli tyto ?létající myši? chránit? Třeba proto, že díky nim nás bude v létě obtěžovat méně komárů a dalšího hmyzu, který netopýři pilně loví.

Příští rok se na ty doudlebské ?lovkyně? (i na jejich lidské spolubydlící) přijedu opět podívat.

RNDr. Vladimír Lemberk

Východočeské muzeum
Pardubice
www.vcm.cz

Sezóna 2018

Otevírací doba

Duben, květen a říjen: So–Ne: 10:00–17:00
Červen a září: Út–Ne: 9:00–17:00
Červenec a srpen: Út–Ne: 9:00–18:00

Poslední prohlídka: hodinu před koncem

Vstupné zámek
Dospělí: 120 Kč
Děti (od 6 let), studenti, senioři:: 90 Kč
Rodinné vstupné: 330 Kč
Skupinová sleva: sleva 20 Kč / os.
(nad 10 osob, pouze objednané skupiny)
Parkování zdarma (i pro autobusy)
Telefon: +420 494383420, +420 777888083
Email:

Objekt je elektronicky zajištěn, střežen kamerami a napojen na systém Policie ČR

Co je nového?

Zámecké farmářské trhy 2019
Zámecké farmářské trhy 2019

Dámy a pánové, vážení přiznivci doudlebských zámeckých farmářských trhů. Pro vaše diáře, poznámkovníky a kalendáře tu máme oficiální letošní termíny.

Více »
Děkujeme Královehradeckému kraji
Děkujeme Královehradeckému kraji

Je za námi další etapa náročné rekonstrukce komínů (a nejen těch). Sami bychom to opravdu nezvládli. Velmi si proto vážíme toho, že projekt „Oprava renesančního zámku v Doudlebách nad Orlicí, oprava komínového tělesa a zpracování stavebně-historického průzkumu“ byl v roce 2018 realizován za finanční podpory Královéhradeckého kraje. Děkujeme!

Vánoční trhy pohádkové
Vánoční trhy pohádkové

K adventním farmářským trhům tradičně patří i zpěv a vůně svařeného vína. A nebude chybět ani pohádka. To vše v neděli 16. 12. od 9 do 16 hod.

Více »

Copyright © 2007 – 2019 | web 2142.net | odkazy