ZÁMEK DOUDLEBY
panské sídlo Bubnů z Litic
  

Významný archeologický objev: na místě zámecké konírny žili Keltové - AKTUALIZOVÁNO

Významný archeologický objev: na místě zámecké konírny žili Keltové - AKTUALIZOVÁNO

V rámci renovačních prací bylo v prostorách zámecké konírny v Doudlebách odhaleno jedno z nejvýznamnějších archeologických nalezišť na Rychnovsku. Na místě bylo objeveno sídliště patřící Keltům (tedy mířící v čase zpět až někam k roku nula) a dále pozůstatky jednoho z nejstarších slovanských osídlení v regionu z přelomu osmého a devátého století.

Archeologům se podařilo na pozemku konírny nalézt sídliště s půdorysy kůlových staveb, jež jsou typické pro pravěk a které používali i Keltové. Jedná se o obdélnou nadzemní stavbu jejíž základní konstrukce je udělaná ze svisle zatlučených kůlů, stěny jsou propletené proutím a celá je nahozená hlínou, takzvanou mazanicí. Takto staré osídlení bylo pomocí archeologických pramenů nalezeno zatím jenom v Opočně, v Hrošce, v Kostelci v cihelně a teď i v Doudlebách.

„Je to opravdu důležitý objev, předtím se o tom, jak dalece byl region osídlen před kolonizací, nevědělo," osvětluje nálezy Martina Beková, archeoložka z Muzea a galerie Orlických hor v Rychnově. Ta neprve předpokládala, že na místě budou pouze známky osídlení z období mnohem mladšího, tedy "až" z desátého až dvanáctého století.

Jako první o vzácných nálezech informoval webový portál Rychnovského deníku, stejný titul věnoval objevům z Doudleb i titulní stranu tištěného vydání (viz scany článku níže).

O osudech nalezených historických předmětů by mělo být jasno poměrně záhy. Jednou z variant je tématická výstava v prostorách zámku, o kterou bychom stáli velmi. Nepředbíhejme však, nejprve je nutné dokončit veškerá bádání a výkopové práce. Bude-li přát počasí, kompletní informace o nalezišti včetně dokumentace bychom měli mít k dispozici do konce listopadu.

O novinky k tomuto zásadnímu objevu se zde samozřejmě podělíme.
V mezičase se s vámi, jako správní Keltové, loučíme pozdravem "Bore da!" :)

*

PŘEHLED VÝSTUPŮ - AKTUALIZOVÁNO:

Rychnovský deník

Česká televize - Události v regionech

Orlický.net

Novinky.cz

Východočeská televize (reportáž)

Rádio Hey (web)

Orlický týdeník (web, PDF)

Český rozhlas Hradec Králové - Jiří Fremuth & Martina Beková  (audio)

Český rozhlas Hradec Králové - Karel Sladký & Petr Dujka (audio)

Fotogalerie

001002003

Sezóna 2018

Otevírací doba

Duben, květen a říjen: So–Ne: 10:00–17:00
Červen a září: Út–Ne: 9:00–17:00
Červenec a srpen: Út–Ne: 9:00–18:00

Poslední prohlídka: hodinu před koncem

Vstupné zámek
Dospělí: 120 Kč
Děti (od 6 let), studenti, senioři:: 90 Kč
Rodinné vstupné: 330 Kč
Skupinová sleva: sleva 20 Kč / os.
(nad 10 osob, pouze objednané skupiny)
Parkování zdarma (i pro autobusy)
Telefon: +420 494383420, +420 777888083
Email:

Objekt je elektronicky zajištěn, střežen kamerami a napojen na systém Policie ČR

Co je nového?

Zámecké farmářské trhy 2019
Zámecké farmářské trhy 2019

Dámy a pánové, vážení přiznivci doudlebských zámeckých farmářských trhů. Pro vaše diáře, poznámkovníky a kalendáře tu máme oficiální letošní termíny.

Více »
Děkujeme Královehradeckému kraji
Děkujeme Královehradeckému kraji

Je za námi další etapa náročné rekonstrukce komínů (a nejen těch). Sami bychom to opravdu nezvládli. Velmi si proto vážíme toho, že projekt „Oprava renesančního zámku v Doudlebách nad Orlicí, oprava komínového tělesa a zpracování stavebně-historického průzkumu“ byl v roce 2018 realizován za finanční podpory Královéhradeckého kraje. Děkujeme!

Vánoční trhy pohádkové
Vánoční trhy pohádkové

K adventním farmářským trhům tradičně patří i zpěv a vůně svařeného vína. A nebude chybět ani pohádka. To vše v neděli 16. 12. od 9 do 16 hod.

Více »

Copyright © 2007 – 2019 | web 2142.net | odkazy