ZÁMEK DOUDLEBY
panské sídlo Bubnů z Litic
  

Zámrsk uctí svého rodáka, Ferdinanda z Bubna a Litic

Zámrsk uctí svého rodáka, Ferdinanda z Bubna a Litic

U příležitosti 200. výročí významných událostí, spojených se jménem generála hraběte Ferdinanda z Bubna a Litic, bude na zámku v jeho rodném Zámrsku odhalena pamětní deska. Slavnostní akt se uskuteční 19. 10. 2013 od 14:00 hod.

U příležitosti blížícího se výročí významných historických událostí, kterých se účastnil generál hrabě František Antonín z Bubna a Litic, odhalí jeho rodná obec Zámrsk dne 19. října 2013 pamětní desku, věnovanou právě tomuto uznávanému evropskému diplomatovi a respektovanému vojevůdci.

Hrabě Ferdinand příspěl v říjnu 1813 k vítězství spojeneckých vojsk v "bitvě národů" u Lipska a v prosinci téhož roku vstoupil v čele rakouských osvoboditelských vojsk do Ženevy, čímž zásadní měrou přispěl k obnovení samostatnosti ženevského státu. Jako osvoboditeli mu bylo v Ženevě o dva roky později uděleno čestné občanství města i státu, v Ženevě také dodnes najdete ulici „Passage De-Bubna“.

Pamětní deska se jménem jednoho z nejslavnějších členů rodu Bubnů bude odhalena u příležitosti výročí 200 let od výše zmíněných událostí. Slavnostní akt se uskuteční přesně v den výročí bitvy u Lipska, tedy v sobotu 19. října 2013 ve 14:00 hodin. Deska bude instalována na budově zámku v Zámrsku, kde se 26. listopadu 1768 hrabě Ferdinand narodil. V podvečer pak bude položena kytice k jeho hrobu v kostele Nejsvětější Trojice v Horním Jelení.

Akce v Zámrsku není mimochodem jedinou letošní událostí, vztahující se k Ferdinandovi. Organizace Beseda Slovan, ženevská Nadace Jan Masaryk a Asociace Olgy Havlové společně chystají dne 6. prosince 2013 vzpomínkový večer přímo v Ženevě. Program tohoto setkání je právě připravován, o detailech budeme informovat (rozhovor s Petrem Dujkou o Ferdinandovi i o Ženevě najdete na Novinkách.cz).

Hraběti Ferdinandovi je na zámku v Doudlebách věnován jeden z pokojů, kromě dobových dokumentů či fotografie pomníku, který byl na jeho počest posmrtně vystavěn v italské Lombardii, si zde můžete prohlédnout také unikátní voskovou figurínu tohoto významného velitele.

Přijměte naše srdečné pozvání na vzpomínkovou akci v Zámrsku i pietní akt na Horním Jelení a pokud se chcete o Ferdinandovi dozvědět více, rádi vás přivítáme na prohlídce v Doudlebách!

Čest jeho památce.

Fotogalerie

001002003

Sezóna 2018

Otevírací doba

Duben, květen a říjen: So–Ne: 10:00–17:00
Červen a září: Út–Ne: 9:00–17:00
Červenec a srpen: Út–Ne: 9:00–18:00

Poslední prohlídka: hodinu před koncem

Vstupné zámek
Dospělí: 120 Kč
Děti (od 6 let), studenti, senioři:: 90 Kč
Rodinné vstupné: 330 Kč
Skupinová sleva: sleva 20 Kč / os.
(nad 10 osob, pouze objednané skupiny)
Parkování zdarma (i pro autobusy)
Telefon: +420 494383420, +420 777888083
Email:

Objekt je elektronicky zajištěn, střežen kamerami a napojen na systém Policie ČR

Co je nového?

Zámecké farmářské trhy 2019
Zámecké farmářské trhy 2019

Dámy a pánové, vážení přiznivci doudlebských zámeckých farmářských trhů. Pro vaše diáře, poznámkovníky a kalendáře tu máme oficiální letošní termíny.

Více »
Děkujeme Královehradeckému kraji
Děkujeme Královehradeckému kraji

Je za námi další etapa náročné rekonstrukce komínů (a nejen těch). Sami bychom to opravdu nezvládli. Velmi si proto vážíme toho, že projekt „Oprava renesančního zámku v Doudlebách nad Orlicí, oprava komínového tělesa a zpracování stavebně-historického průzkumu“ byl v roce 2018 realizován za finanční podpory Královéhradeckého kraje. Děkujeme!

Vánoční trhy pohádkové
Vánoční trhy pohádkové

K adventním farmářským trhům tradičně patří i zpěv a vůně svařeného vína. A nebude chybět ani pohádka. To vše v neděli 16. 12. od 9 do 16 hod.

Více »

Copyright © 2007 – 2019 | web 2142.net | odkazy