Foto

Představujeme vinařství Zámek Doudleby nad Orlicí

25/07/23

Foto

V roce 2020 jsme v zámeckém areálu s pomocí rodiny a přátel zasadili prvních 3000 hlav vinné révy a začali si plnit sen. Nyní již kromě snů plníme i lahodné víno do lahví a na etiketách se hrdě skví bubnovský erb. Jaké odrůdy jsme pro naše specifické podnebí vybrali? Kdo vše se pečlivě a odborně o hrozny a jejich zpracování stará? A kde lze doudlebské víno ochutnat? Než pozvednete číše (ideálně ty se zámeckým logem) a připijete na zdraví, dovolte nám představit se. Prosím, vstupte:    

O vinařství

Jsme malé rodinné vinařství v netradiční oblasti podhůří Orlických hor. Vinařství je ve vlastnictví potomků hraběcího rodu Bubna-Litic. Vinice i výrobní prostory jsou situovány do rodového sídla, renesančního zámku v Doudlebách nad Orlicí.

Vinařství Zámek Doudleby nad Orlicí založil v roce 2020 Petr Dujka, syn Eleonory Dujkové rozené Bubna-Litic. Petr Dujka je velkým lokálním patriotem a bez ustání se snaží rodinné sídlo i jeho bezprostřední okolí povznést. Do myšlenky vinařství jako perspektivního oboru v kraji se nadchnul a maximálně jej podporuje. Při výsadbě prvních vinic poradensky i výkonně pomohli vinařka Ing. Lucie Šimonová, která v blízké obci Rájec vysadila v roce 2017 první vinici v regionu a je autorkou myšlenky nové atraktivní vinařské oblasti, a dále Bc. Roman Kamenský, moravský vinař, který založil vinice v nedalekých Třebovicích a pomáhal mj. při stavbě opěrné konstrukce a prvních pěstebních zásazích.

V roce 2020 byla vysazena první část vinice o ploše 0,5 ha. Vinice byla osazena pečlivě zvolenými odrůdami Solaris a Johanniter. V ročníku 2022 vznikla první vína z panenské sklizně. V současné době obhospodařujeme plochu 2,5 ha, přičemž cílová plocha vinic je 5,5 ha. Vinice jsou obdělávány dle pravidel ekologického zemědělství s ambicí získat certifikaci biodynamického provozu.

V letech 2022 a 2023 byly v zámeckém areálu vybudovány výrobní a degustační prostory, v bezprostřední blízkosti vinného sklípku i konferenčního sálu v zámecké konírně vzniká také stylový penzion.  

Filozofie

Vinice je ve vlastnictví šlechtického rodu. Z principu tak vycházíme z teze, že půdu máme půjčenou od našich potomků. V praxi to znamená, že chceme s půdou pracovat tak, abychom ji následujícím generacím předali v lepším stavu, než jak jsme ji přebrali od předků. To je i důvod, proč bychom rádi do budoucna získali certifikaci Biodynamického vinařství. Ostatně díky tomu, že chováme i hospodářská zvířata, tvoříme ekologické krajinné prvky a jsme tak schopni vytvořit uzavřený cyklus.
 
Při výrobě vína se snažíme postupovat co nejšetrněji. Na keřích redukujeme násadu hroznů. Hrozny tak dokonale vyzrávají a keř do nich uloží spoustu energie. Sklizeň je ruční do malých beden, abychom vzácné hrozny dovezli do vinařství nerozmačkané. Následně je velmi šetrně zpracováváme. V roce 2023 jsme zakoupili špičkový mlýnko-odzrnovač a lis od společnosti Bucher, která je špičkou ve vinařském světě.

Při samotné fermentaci se snažíme maximálně zachovat potenciál z vinic, odrůdový charakter a terroir našich vín. Při zpracování se pak snažíme minimalizovat množství použitého oxidu siřičitého. Tento cíl se nám daří plnit, hodnoty veškerých siřičitanů držíme hluboce pod hygienickými normami. U vín školených na dřevěných sudech se vejdeme i do hodnot tzv. „autentických vín“.

Jak známo, u Bubnů vše souvisí se vším. Ještě před založením vinic zavedl Petr Dujka vstřícný a přátelský přístup k návštěvníkům zámku. Tento přístup naleznou naši zákazníci i ve vinařství.

Terroir

Doudleby nad Orlicí a okolí jsou naprosto jedinečným terroirem. Bioklimatické údaje jsou dnes s globálním oteplováním lepší než v Mělnické vinařské podoblasti před 30 roky. Okolní podloží je tvořeno především opukou a jíly, celkové mikroklima ustaluje řeka Divoká Orlice.

Na rozdíl od tradičních vinařských oblastí se zde i během léta střídají teplé dny s chladnější nocí, což má velmi pozitivní vliv na aromatický potenciál především bílých hroznů, posun termínu dozrávání i zachování dostatku kyselin ve víně ve správném poměrovém uspořádání pro získání svěžích a aromaticky výrazných vín s velmi zajímavými minerálními tóny.

Odrůdová skladba

Naší filozofií je vyrábět vína organickým způsobem, nezatížená tzv. tvrdou chemií. Vzhledem k této skutečnosti a vzhledem k tomu, že nově vznikající vinařská oblast není zatížena konvencemi druhové skladby, padlo rozhodnutí pěstovat na vinicích odrůdy rezistentní vůči houbovým chorobám, běžně označovaným jako PIWI. S touto myšlenkou přišla v roce 2017 Ing. Lucie Šimonová, která je průkopnicí založení vinic v naší oblasti a od počátku na záměru výsadby vinic na doudlebském zámku spolupracuje.

Odrůdy jsou voleny po důkladném průzkumu kvality jednotlivých vín, odborných konzultacích a prohlídkách vinařství, která hospodaří v okrajových vinařských oblastech.

  • Solaris

Tato odrůda je v České republice ověřená dlouhou praxí. Díky ranému dozrávání se uplatňuje i v tradičních vinařských oblastech. V teplých částech České republiky totiž dozrává i o měsíc dříve než tradiční odrůdy a vinařství ji pro to využívají především k výrobě burčáků. Na výrobu vín v takových oblastech je ale její použití diskutabilní, jelikož extrémně přezrává. V naší oblasti však vyzrává velmi dobře a vznikají z ní plná, vyvážená vína s nádherným aromatickým profilem. 

Odrůda byla vyšlechtěna ve Freiburgu v roce 1975. V jejích genech se prosazují špičkové tradiční odrůdy, kdy matka – odrůda Merzling – vznikla postupným křížením mj. odrůd Ryzlink rýnský a Rulandské šedé, zatímco otec GM 6493 má v genech odrůdu Muškát Ottonel. Celkový podíl genů tradičních odrůd je 73,4 %.

  • Johanniter

Vynikající odrůda ryzlinkového typu. Dává vína se šťavnatou kyselinou, při zrání se objevují (podobně jako u Ryzlinku rýnského) petrolejové tóny.  Byla vyšlechtěna ve Freiburgu roku 1968. Matka je křížencem Ryzlinku rýnského s odrůdou Seyve-Villard 12481 a otec křížencem Rulandského šedého a Chrupky. Vyšlechtil ji Dr. Johannes Zimmermann, na jeho počest byla pojmenována Johanniter.

  • Cabernet Blanc

Tato odrůda dává vína, která se podobají novozélandským Sauvignonům, s aroma černého rybízu s příjemnou šťavnatostí. Panenskou sklizeň očekáváme v ročníku 2024-2025. Jedná se o poměrně mladou odrůdu. Vyšlechtil ji v roce 1991 švýcarský šlechtitel Valentin Blattner. Vznikla křížením Cabernetu Sauvignon a hybridu, který je zřejmě křížencem mimo jiné i Sylvánského zeleného, Ryzlinku rýnského a Chancelloru.

  • Brönner

Jako jedna z mála PIWI odrůd dává vína velmi podobná odrůdě Rulandské bílé. Vznikají z ní plná vína vhodná i na zrání v dubových sudech. Panenskou sklizeň očekáváme v ročníku 2024-2025. Další odrůda z Německého národního institutu vinařského ve Freiburgu, která byla vyšlechtěna v roce 1975. Mateřskou odrůdou je Merzling, otec GM 6494 (křížení Zarya Severa se Svatovavřineckým) bzl původně vyšlechtěn prof. Ing. Vilémem Krausem v ČSSR.

  • Muskaris

Muskaris dává aromatická svěží vína muškátového typu, velmi podobná Moravskému Muškátu. Vůně je výrazná s tóny muškátu a citrusů. Z odrůdy chceme vyrábět nejen lehká a svěží tichá vína, ale i perlivá vína typu Frizzante. Panenskou sklizeň očekáváme v ročníku 2024-2025. Odrůda byla vyšlechtěna ve Freiburgu křížením odrůd Solaris (viz výše) a Muškátu žlutého.

  • Pinotin

Vína z této odrůdy jsou velmi podobná Pinotu noir (Rulandskému modrému), jsou však mírně tmavší a hedvábnější na patře. Panenskou sklizeň očekáváme v ročníku 2024-2025. Velmi mladá odrůda od švýcarského šlechtitele Valentina Blattnera. Od počátku bylo jeho cílem vytvořit odrůdu s potenciálem tvorby vysoce kvalitních vín burgundského typu. Rodiči jsou Pinot noir a blíže nespecifikovaný PIWI hybrid.

  • Cabernet Cortis

Vína z této odrůdy jsou mohutná, strukturovaná a extraktivní s vysokou barvou. Jsou velmi vhodná pro ležení na barikových sudech. Poté působí jako vína z jižních vinařských oblastí. Panenskou sklizeň očekáváme v ročníku 2024-2025.  Odrůda byla vyšlechtěna v roce 1982 v Německu. Vznikla křížením odrůdy Cabernet Sauvignon a Solaris. Právě odrůda Solaris jí dala do vínku výraznou ranost zrání. Díky tomu výborně vyzrává.

Co ještě můžeme nabídnout?

  • Pro účely řízených degustací našich vín, nebo pro menší oslavy nabízíme útulné posezení ve vinárně situované do klenutého sklepa.
  • Pro větší společnost nabízíme prohlídku nádherných prostor renesančního zámku se zastávkami na degustaci vína.
  • Pronájem sálu v rekonstruované zámecké sýpce, který je vhodný pro pořádání koncertů, kongresů, či školení pro větší počet účastníků.
  • Velký sál v bývalé zámecké konírně je vhodný na svatby, oslavy, firemní akce či konference (do 150 osob). Součástí prostoru je i venkovní posezení.
  • Malý sál na akce do 50 osob
  • V roce 2024 je v areálu zámku plánováno otevření stylového penzionu s kapacitou až 40 lůžek.
     

A kde lze zámecké víno z Doudleb ochutnat?

  • Lahvovaná vína z našich vinic nabízíme v zámecké pokladně v provozní době zámku
  • Během pravidelných farmářských trhů jsou vína k ochutnání i k prodeji v sále bývalé zámecké konírny
  • V současné době připravujeme e-shop pro online objednávky (více info brzy!)