Foto

Ladislav Miček: Ještě nenadešel čas

14/10/18

Foto

Nadešel čas pokřtít další knihu z pera Ladislava Mičeka, autora biografie válečníka a diplomata Jana z Bubna (2016). Jeho nejnovější román s detektivní zápletkou se týká událostí kolem nabídky, kterou od Jana z Bubna dostal sám Albrecht z Valdštejna. Nabídky, která se neodmítá. Nebo? Odpověď možná naznačí právě i křest knihy 17. 10. v 17:30 hodin.

„...Ještě však není čas. Až nadejde pravý čas, chci všechno udělat!“

Vévoda Albrecht z Valdštejna tato slova vyřkl v okamžiku, kdy ho český emigrant a generál švédské armády Jan Varlich z Bubna seznámil s velkorysou nabídkou kancléře Axela Oxenstierny. Stačilo málo, aby frýdlantský vévoda v létě či na podzim roku 1633 získal českou královskou korunu. Nekatolíkům tehdy svitla naděje, že se poměry v zemi navrátí k předbělohorskému stavu.

Valdštejn, jenž Švédům sliboval, že i s armádou přejde na jejich stranu a vyžene Habsburky z dědičných zemí, však své velké plány odložil na neurčito. Zpečetil tím nejen svůj osud, ale také osudy české emigrace.

Děj románu, v němž nechybí detektivní zápletka, se odehrává v letech 1633 a 1634. Kdyby tehdy Valdštejn neotálel se svým vystoupením proti Habsburkům a přálo mu zdraví, mohly se dějiny českého státu ubírat zcela jiným směrem…

*

Kniha o 288 stranách je ilustrována Ivetou Vašátkovou, najdete zde portréty historických postav nebo veduty měst. Román je zároveň doplněn přílohami (Životní příběh Jana Varlicha z Bubna, Albrecht z Valdštejna a chov koní, Literatura pro zvídavé čtenáře, Charakteristika doby), slovníčkem pojmů a míst, nechybí ani jmenný rejstřík.

Ladislav Miček je mimo jiné autorem již jedné bubnovské knihy, v roce 2016 jsme na zámku slavnostně uvedli v život jeho životopisnou monografii věnovanou postavě Jana z Bubna, který byl významným válečníkem a diplomatem (více ZDE). Román "Ještě nenadešel čas" pokřtíme ve středu 17. října 2018 v 17:30 hodin. Součástí akce bude autorův krátký historický vhled s projekcí, tematické hudební vstupy i lahodně vinné občerstvení.

Těšíme se na vás, na pana Mičeka i na další napínavé a poučné čtení z jeho tvorby!

001002003