Foto

Soutěžní výstava PIWI Award 2024

Vinařství Zámek Doudleby nad Orlicí ve spolupráci se Svazem vinařů ČR, Cechem českých vinařů a za podpory české sekce asociace PIWI International pořádá 1. soutěž interspecifických vinných odrůd PIWI AWARD 2024. Na veřejnou degustaci soutěžních vzorků vás zveme v sobotu 13. dubna 2024 od 10 do 22 hod., přičemž vyhlášení vítězů jednotlivých kategorií proběhne ve 13:00 hod. Pohárkům zdar! 

Historicky první soutěž vín, kterou Zámecké vinařství Doudleby hostí, si klade za cíl propagaci vín vyrobených z interspecifických (tzv. PIWI) odrůd révy vinné a chce prezentovat jejich potenciál odborníkům i příznivcům vína z řad široké veřejnosti. Jsme přesvědčeni, že houževnaté a odolné PIWI odrůdy jsou budoucností vinohradnictví a vinařství a jejich obliba bude v následujících letech v našich končinách stoupat a narůstat stejně raketově, jako je tomu v poslední době v zemích západní Evropy, kde se PIWI (zkratka pochází z německého „pilzwiderstandsfähige Rebsorten“) s úspěchem pěstují i prodávají.  

Díky svým vlastnostem se PIWI odrůdy hodí nejen pro ekologické hospodaření, ale jsou vhodné i do geografických poloh náročných na výskyt nebezpečných houbových chorob i na výrazné teplotní výkyvy. Ze zkušenosti ze zahraničí, ale i z ČR (a z výsledků obdobných přehlídek) jasně vyplývá, že při vhodně zvolené technologii je zcela reálné z takových odrůd vyrábět špičková vína. Ostatně, vítězem nedávné mezinárodní soutěže PIWI odrůd se stal vzorek z Mikulova! Tleskáme a těšíme se na další takové úspěchy.    

Soutěž PIWI AWARD 2024 je v Čechách premiérovou akcí tohoto druhu, v našich končinách se podobné klání pořádá pouze na Moravě (máváme kolegům z CZ sekce PIWI International!). Naše vize pro příští ročníky je postupně zapojit i vinaře z jiných částí světa. Chceme etablovat tuto soutěž jako mezinárodní, a nabízet znalcům i vinným "nováčkům" pestré srovnání a zákaznickou edukaci týkající se různých stylů vín z PIWI odrůd nejen z domácí produkce, ale i z okolních zemí.

POZVÁNKA PRO VEŘEJNOST - PŘIJĎTE OCHUTNAT!

V sobotu 13. dubna vás zveme na veřejnou degustaci soutěžních vín, která se uskuteční od 10 do 22 hod. v zámecké konírně. Ve 13:00 navíc proběhne veřejné vyhlášení vítězů jednotlivých kategorií. Vstupné na degustaci je 450 Kč, v ceně je katalog soutěže, degustační pohárek a vouchery na dostatečnou volnost v ochutnávání. Návštěvníci s platnou vstupenkou na degustaci (tj. označeni páskem) budou mít v den akce - a v provozní době zámku - vstup do zámku a muzea za seniorské vstupné, senioři pak slevu na vstupném do zámku či muzea ve výši 50 Kč. Na místě bude možné zakoupit degustační sousto (uzeniny, sýry, pečivo) a nealko občerstvení, oběd bude k dispozici v zámecké restauraci. Vstupenky bude možné zakoupit na místě, kapacita degustace je omezena do vyprodání vstupenek.  

Na veřejnou degustaci srdečně zveme milovníky vína i ty, kteří se s víny (případně s PIWI odrůdami) teprve seznamují. Pro případný "nedegustující" doprovod bude během dne možná návštěva zámku, otevřeny budou expozice Muzea přírodovědy a Muzea trampingu v sýpce nebo Babiččin dvoreček s hospodářskými zvířátky. Ubytovací kapacity najdete v blízkém okolí. Připomínáme také, že hned v neděli 14. 4. proběhnou v areálu zámku populární farmářské trhy. Aneb --- že by se rýsoval víkend, kdy optimálně spojíte příjemné s příjemným? Doufáme, že ano!  

Tipy na nocleh, s dojezdem v řádu minut: Vamberk (Krajka)Vamberk (Penzion)Potštejn (Trnka)Potštejn (Praha)Potštejn (Slavie)Kostelec (Panský dům)Kostelec (Haraburdí)Kostelecká lhota (U Hubálků)Rychnov (U Zvonu)Rychnov (Havel)Rychnov (Orione)

INFORMACE PRO SOUTĚŽÍCÍ    

Do soutěže je možné přihlásit pouze vína z PIWI odrůd a jejich cuvée, přičemž ve směsi musí být minimálně jedna odrůda PIWI.   

Důležité dokumenty (ke stažení):  
PIWI Award 2024 - Status soutěže (CZ) a zadávací podmínky
PIWI Award 2024 - Competition status (EN)
PIWI Award 2024 - Přihláška (CZ)
PIWI Award 2024 - Application Form (EN)
PIWI Award 2024 - Průvodní dopis organizátorů soutěže  

Sběr vzorků proběhne od 25. 3. 2024 do 3. 4. 2004 na sběrných místech (přímo v Doudlebách nad Orlicí lze vzorky odevzdávat - nebo zaslat kurýrem - do 4. 4. 2024, 12:00 hod). Neveřejné hodnocení odbornou porotou se uskuteční 6. 4. 2024. 

Pohárkům zdar!

*

UPDATE:
Rozhovor s vinařem a enologem Radkem Žouželkou pro Rychnovský Deník (15. 3. 2024)
FB událost - Veřejná degustace soutěžních vzorků