Foto

Muzeum přírodovědy a venkova

Sýpka

Bývalá zámecká sýpka prošla důkladnou rekonstrukcí v letech 2011–2013. Sál v podkroví je místem konání společenských akcí, koncertů, seminářů, přednášek, divadelních představení a částečně se stává i příležitostnou galerií. Stylové prostředí s přiznaným původním zdivem dodává prostoru jedinečnou atmosféru. Vystavujícím výtvarníkům rádi zapůjčíme stojany, vystupujícím hudebníkům rádi přizveme publikum.

Příroda, myslivost i tradice

V prvním patře sýpky má své místo expozice přírodovědného muzea. Bohatá sbírka čítající stovky exponátů potěší odborníky i amatérské fanoušky přírodovědy. Expozice je oblíbeným cílem výletů školních tříd a zájmových kolektivů, originální diorama lesní zvěře myslí také na rodiny s dětmi. Bez zajímavosti není, že svůj koutek tu má vedle myslivosti i "obor" pytláctví.

V nově rozšířené části muzea najdete sbírky s tématem venkova - dávná řemeslná náčiní, zrekonstruované zemědělské stroje z dob (nejen) našich dědečků, předměty ze zámecké historie (např. vzácnou ručně psanou kuchařskou knihu nebo cihly z bubnovské cihelny), připomínku paličkování, tradičního umění krajky či historické loutky a kostýmy.    

Součástí expozice Muzea přírodovědy a venkova je také originální třímetrový model Rok na vsi z kukuřičného šustí autorky Jany Jarkovské, který zobrazuje lidové tradice a zvyky během celého roku. Objekt vznikl v roce 2015 speciálně pro doudlebský zámek a najdete zde bezmála 130 figurek a 33 zvířat. Bližším představením Roku na vsi se zabývá tento článek

Vstupné

  • 100 Kč pro dospělé
  • 60 Kč pro děti (od 3 let), seniory (nad 65 let), vojsko a studenty
  • Objednané skupiny nad 10 osob: sleva 10 Kč na osobu

Vstupné do objektu sýpky (Přírodovědného muzea) je samostatné, není tedy podmínkou mít zakoupenou vstupenku na prohlídku zámeckých interiérů. Pokladna muzea je přímo v prvním patře. Pro veřejnost je sýpka během letních měsíců otevřena v otevírací době zámku, v květnu a v září pak pouze o víkendech a dále při mimořádných akcích (např. v době konání farmářských trhů).

V případě zájmu o prezentaci v galerii, konání akce v sále či o prohlídku muzea ve větším počtu osob stačí oslovit správu zámku na e-mailu info@zamek-doudleby.cz nebo na tel. 777 888 083. Rádi vám vyjdeme vstříc. Brány umění, přírody, historie, řemesel a vědy jsou u nás otevřeny dokořán.

Video bonus: Muzeum přírodovědy a Babiččin dvoreček v reportáži pořadu Tamtam (ČT Déčko).

001002003004005006007008009